?> Parkové muzeum Staré Modřany a jeho historie | Blog | Developerský projekt Modřany | Rezidence Modřanka

04.04.2018

Parkové muzeum Staré Modřany a jeho historie

Koncept Parkového muzea v Modřanech

Podoba geometricky řešeného Parkového muzea Modřany mezi 4 domy Rezidence Modřanka vychází z bohaté historie lokality. Na ni se snaží navazovat, oslavovat ji, udržovat v povědomí. Komplex se ve svých atmosférách obrací k významným událostem či významným rodákům, osvětluje, jak vypadala původní vegetace, představuje někdejší geologii Starých Modřan i historické osídlení. Parku dominuje zeleň. Díky Parkovému muzeu Modřany dojde k líbivému propojení moderního bydlení s přilehlou vilovou čtvrtí z 19. a 20. století.

Cesta vzdělání

Osvěta a prohlubování vědomostí o lokální historii staví v případě parkového muzea na emocích, na osobní zkušenosti, na atmosféře místa. Tvůrci zelené oázy omezili počet textových popisků jednotlivých částí na minimum a nechávají kouty promlouvat svou vlastní řečí.

8 koutů minulosti, současnosti a budoucnosti

Modřanské parkové muzeum se pochlubí 8 různými zvláštnostmi. Půjde o tzv. atmosféry:
 
1. 1865: Rozmarné léto na řece
2. Hvězdárna Karla Anděla
3. Modřanský poklad
4. Husité – válečníci a věrouci
5. Metro Modřanská 2030
6. Landart: Vítání jara
7. 1329: Čtyři mlýny
8. 1925: Mikrotechna

Jak sám název atmosféry Metro Modřanská 2030 napovídá, koncept se nezaobírá jen minulostí, ale i současností a budoucností lokality. Co v jednotlivých částech přesně naleznete a nač se můžete těšit?

1865: Rozmarné léto na řece nabízí svět plný zábavy pro nejmenší obyvatele Modřan. Středem protéká tartanová řeka, na níž děti najdou nejrůznější atrakce inspirované vodou. Hřiště bude ohraničeno plotem se dvěma vstupními brankami, nechybí ani posezení pro rodiče. Před sluníčkem účastníky hry ochrání stromová výsadba.

Poctou místnímu rodákovi Karlu Andělovi, světoznámému astronomovi, se stane poklidný kout s názvem Hvězdárna Karla Anděla. Po obvodu se budete moci usadit na lavičkách, při pohledu na zem vás zaujmou nejrůznější výjevy ze světa astronomie. Pozornosti jistě neunikne ani betonové křeslo navozující útulnou poklidnou náladu.

Nález 351 zlatých, 417 stříbrných mincí a šperků připomene atmosféra roku 1771: Modřanský poklad. V této části se potkáte se starým trezorem ukrývajícím poklad. V dlažbě se pak budou blýskat mosazné mince.

Husitství a s ním spojené události připomene dvoudílná atmosféra roku 1420: Husité válečníci a věrouci. Zde objevíte celkem 14 jmen významných představitelů husitského hnutí.

Rezidence Modřanka Ráno
Jak by to vypadalo, kdyby měly Modřany metro? Třeba právě tak, jak nastiňuje část Metro Modřanská 2030. Tato atmosféra bude vyhrazena pro aktivity teenagerů či jejich uměleckou realizaci. Naopak přírodu i její krásu podtrhne atmosféra plná zeleně Landart: Vítání jara. Královnu Elišku a Zbraslavskou kroniku z roku 1329 připomene atmosféra roku 1329: Čtyři mlýny. Konkrétně poukáže na vypálení 4 komořanských mlýnů.

Poslední část nese název 1925: Mikrotechna. Ta vzdává hold společnosti působící v leteckém průmyslu, která se v minulém století zrodila právě v Modřanech. Chybět zde nebudou letecké budíky a přístroje.
 

Čtěte také

Kam za sportem v okolí Rezidence Modřanka

Tipy na restaurace v okolí Modřanky

Kam na výlet v okolí Modřanky


Přejít zpět na blog

NAPIŠTE NÁM

MÁM ZÁJEM O

ODESLAT